Zmiany jakich doświadczamy nie są jeszcze trendami ani dla nas osobiście ani dla naszych biznesów MŚP.
Pojawiają się zdecydowanie później kiedy oznaki zmiany osiągną odpowiedni poziom powtarzalności.
Sygnały pojawiają się i mogą, ale nie muszą znacząco wpłynąć na rzeczywistość i stać się przyszłymi trendami. Jakie oznaki zmian obserwujesz w erze post koronawirusowej?

Co może stać się normą i zwyczajem? Które trendy mogą wpłynąć na kształtowanie naszej rzeczywistości tej osobistej i zawodowej?

Jakie aspekty Twój biznes MŚP może powinien wziąć pod uwagę?

#osobiście czy zdalnie

W swojej współpracy z MŚP dawno przeszłam na model online trenując i dochodząc do coraz lepszych efektów wirtualnego przywództwa. Czy to będzie nasza nowa norma? Czy szybko poczujemy się komfortowo w obecności innych. Czy doświadczenia z kwarantanny sprawią, że dostrzeżemy benefity ograniczenia kosztów podróży i oszczędności czasu?

Moja oferta od początku daje możliwość realizowanie usługi bezpośrednio i zdalnie.
Wyniknęło to z potrzeby pracy zawodowej oraz opieki nad małoletnią córeczką. Bez zaprzyjaźnienia się z technologią nie byłabym w stanie wszystkiego pogodzić.

Uwielbiam pracować z zespołami nad wdrożeniem nowych rozwiązań i są etapy zarządzania procesowego jakie realizuję, które wiem, że potrzebuję zrealizować osobiście.
Zdalnie wykonywana usługa gwarantuje cenę konkurencyjniejszą vs bezpośrednio pomimo, że to przyjemniejsze. W e-usłudze oszczędzam czas, koszty nie tylko podróży, ale i całej logistyki jaką muszę ustawić dla zaspokojenia opieki i potrzeb córki. Wiecie, że jest to konkretny koszt przy dłuższych wyjazdach.
Korzystam zatem ja i korzysta mój klient z preferencyjnej stawki.
Może to brzmi jeszcze enigmatycznie, ale warto zastanowić się jak może to wpłynąć na Ciebie i Twój biznes MŚP.

#biznes z ludźmi dbających o siebie wzajemnie

Interesuje nas to co dzieje się w naszym bliższym otoczeniu. Mniej istotne staje się to co ma miejsce daleko, czego nie znamy, nie czujemy….
Częściowo już zaczęliśmy przed wirusem doceniać produkty z sąsiedztwa, jajka czy marchewki a teraz może tych obszarów dostrzegamy więcej. Może nie muszę już jechać do Warszawy, żeby ostrzyc się u fryzjera z listy top 10, może koszulki uszyje Pani Elżbieta z pobliskiej fabryczki odzieżowej, może kosmetyki polskich producentów są tak samo dobre albo lepsze niż te z półek Sephora. Mocniej docenimy to co polskie zamiast obce. Made In Poland może na dużą skalę zagości w naszych domach. Biznes z ludźmi z sąsiedztwa pozwoli nam zadbać o sobie wzajemnie. Zerwane łańcuchy dostaw będzie trzeba odbudować, może teraz bardziej lokalnie niż globalnie.

#nauka i autorytety odzyskają fanów

Fakt, ostatnie lata skalowania internetu i intensywny rozwój wpływu na ludzi przez blogerów, vlogerów, piłkarzy, gwiazdy fitnessu, raperów….. sprawił, że częściej słuchamy opinii celebrytów i samozwańczych autorytetow, ekspertów od wszystkiego niż doktorów czy profesorów. Wszechwiedza może upadnie i nauka odzyska należny jest status w społecznej świadomości dla zamknięcia ust bełkotliwi internetu, znalezienia argumentów i potwierdzonych badaniami danych. Może wróci zaufanie do nauki i odbudują się autorytety.

#koniec indywidualizmu

Już o tym wspominałam w artykule od Kultu Ja do My, który opublikowałam na FB 16.04.2020 w grupie RBC Master Business Training. Cieszy mnie ten fakt, ponieważ trend indywidualizmu staje się nieznośnie próżny i egoistyczny. Mogę wszystko i jestem najważniejsza to bzdura, którą się karmimy dla podbudowania swojego poczucia wartości. Nie tędy droga.
Może trend życia we wspólnocie pokaże nam naszą prawdziwą wartość, zrobimy coś wielkiego nie tylko dla siebie ale dla innych i będziemy z tego mega zadowoleni. Zweryfikujemy to kim jesteśmy, jacy jesteśmy, kto z nami jest….
Jakie mamy wartość, co jest nam potrzebne i co jest ważne. Zatrzymanie może dało do myślenia nad bezsensowną ekspansją indywidualizmu dla dobra wspólnoty.

#prawo dla e-usługi

E-społeczeństwo przyzwyczai się do e-życia i zaspokajania swoich potrzeb przez eeeee.
Spotkania biznesowe, nauka, porady lekarskie, terapie psychologiczne, konsultacje, sprawy urzędowe… wszystko załatwimy w e-rzeczywistości. Zniesione zostaną bariery prawne, etyczne, mentalne, które teraz jeszcze wymagają dopracowania w e-życiu.

#wirtualne emocje

Jakkolwiek to brzmi do tego dążymy.
Życie w 2 światach sprawi, że niedosyt wrażeń z tego realnego będziemy chcieli pozyskać w jego lustrzanym odbiciu. Przywódcy wirtualni odtworzą wszelkie doznania zmysłowe, żeby jazda na rowerze w siłowni dostarczała tego samego muskania wiatru po twarzy, zapachów czy obrazów, spotkanie z psychologiem miało te same wartość co na kozetce, zakupy, żeby pozwalały na przymiarki, rady, rekomendacje i sugestie, sprawnego oka ekspedientki. Czy poczujemy wirtualne emocje?

#ograniczenie masowej konsumpcji

Dobrowolnie raczej wątpię, ale rosnące ceny zmuszą nas do większego zastanowienia się przed dokonywaniem pochopnych zakupów. Koronawirus może być pierwszym, ale nie jedynym „Czarnym Łabędziem” za jaki przyjdzie nam zapłacić w wyższych cenach wszystkiego!
Zubożenie społeczeństwa może być nieuniknione. Rozważymy zatem formy spędzania wolnego czasu, może teraz nie wszystko na raz, rozważymy turystykę krajową zamiast zagranicznej, może dzieci wreszcie odetchną od presji rodziców na co raz to nowe pomysły na zajęcia pozalekcyjne, może wreszcie zaczniemy wyrzucać kiedy trzeba a nie tylko można.

#zmiana to wzrost ale i spadek

To ciekawe ale zmiana to słowo, które zaczęliśmy uznawać za coś niezbędnego, wbudowaliśmy ją w DNA sukcesu i wzrostu. Zmiana stała się synonimem wzrostu. Bez niej wyniki są niemożliwe do osiągnięcia. Tak stworzyliśmy w latach 80 XX wieku VUCA. W takim zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednorodnym świecie prowadzimy biznesy. Gotowi do wzrostów, gotowi zrobić wiele by zmiana przyniosła sukces. Koronawirus dokłada do VUCA D jak decrease, spadek to też jest zmiana do której trzeba się przygotować zarówno w korpo a szczególnie w MŚP.

KRYTYCZNE MYŚLENIE – żeby minimalizować ryzyko,
BUDŻETY – z zakładką na spadek,
CELE – z uwzględnieniem BCP,
DYWERSYFIKACJA – która pozwala na wybór produktu/usługi,
AUTOMATYZACJA – procesów biznesowych umożliwia MŚP szybkość działania i adaptacji, wykorzystania danych, ich przeniesienia…,
MULTI-KOMPETENCJE – odnalezienie się zespołu w wielu funkcjach i przy różnych zadaniach,
ZARZĄDZANIE PROCESOWE – żeby szybko reagować, usprawniać, naprawiać, optymalizować, zmieniać,

to może być potrzebne, to ma oznaki stania się w najbliższym czasie TRENDEM.

źródła: m.in Zuzanna Skalska http://www.360inspiration.nl, Rafał Kołodziej, Greenhat Innovation, FutureS Thinking

Share This