Egzekwowanie to termin, który ma często negatywne skojarzenia. Przylgnęła do niego trudna etykietka jak w przypadku korpo czy procedura. Twarde, surowe nieprzystępne, złowrogie…a przecież to jedynie albo aż oczekiwanie realizacji zadań i obietnic na jakie jesteśmy umówieni.
Czy to jest takie straszne? To nas tak przeraża.
Odnoszę wrażenie, że w pracy zawodowej łączymy często egzekwowanie ze środkami przymusu stosowanymi przez rządzących w celu wykonania ich woli. To autorytarny sposób zarządzania? Nie koniecznie! Wszystko zależy co się kryje pod pojęciem „środki”.
Wszyscy jesteśmy poddawani różnym środkom przymusu najczęściej zapisanymi w prawie, chcemy czy nie musimy się do niego stosować. I to jest przymus stosowany przez wszystkie rządy na swoich obywatelach.
Jak to jest z egzekwowaniem, a raczej jak pisałam oczekiwaniem realizacji zadań na jakie zgodziliśmy się podpisując umowę?
Człowiek świadomy i odpowiedzialny wie na co się decyduje i co do zasady realizuje postanowienia kontraktu.
Egzekwowanie w mojej pracy to przede wszystkim budowanie rozwiązań, które stwarzają pracownikowi środowisko pracy pomagające w:
- zarządzaniu swoim czasem
- samokontroli w realizacji zadań i ich statusie
- zbieraniu potrzebnych danych i informacji do realizacji zadań
- współpracy z innymi członkami zespołu, od których realizacja naszego zadania jest współzależna.
- sprawdzaniu swojej efektywności i skuteczności
- w pracy opartej na faktach nie tylko słowach
Pracodawcy pomagają w:
- monitorowaniu postępów i statusu projektów
- realizacji celów lub ich modyfikacji
- identyfikowaniu na czas wyzwań, słabych punktów
- reagowaniu na trudności i zapobieganiu kryzysom
Co do tego ma emocjonalny egzekutor?
Mam to szczęście mieć w swoich talentach zwycięzcę, który pcha mnie do realizacji celów oraz empatię, która cudownie pomaga mi przy realizacji zadań i ich egzekwowaniu wejść w buty wszystkich interesariuszy i szukać wspierających rozwiązań, które są w stanie zaspokoić ich potrzeby.
Kombinacja, która z perspektywy zespołów, z którymi współpracuję daje poczucie bezpieczeństwa, przystępności, zrozumienia, otwartości i gotowości do współdziałania dla realizacji celów firmy. Niezwykle ważny aspekt ludzkiego oblicza egzekwowania to praca w środowisku, które
☛ wymaga,
☛ wspiera,
☛ stara się zrozumieć,
☛ szuka kompromisów.
Prezes Zarządu WIN BUSINESS LAB Sp.z o.o.
Lider zarządzania wirtualnego.
Absolwentka filologii na UW, ukończyła MBA, CSR i AGILE.
Wirtualny przywódca realizujący projekty w zespołach rozproszonych.
Specjalizuje się we wdrożeniach dla MŚP.
14 lat spędziła w korporacjach zarządzając nawet 100 MLN $ budżetami i z sukcesami wdrażając zmiany przynoszące wielomilionowe oszczędności. Współpracowała z zespołami lokalnie i globalnie. Od 7 lat przedsiębiorca i wdrożeniowiec realizujący projekty dla MŚP transferuje zdobytą wiedzę i umiejętności do organizacji pragnących wdrożyć procesy, automatyzację i standaryzację, żeby ogarnąć chaos, iść szybciej i stanąć na przedzie.
Kontakt
tel. 602 717 091
dagmara.luczynska@winbusinesslab.com