Z badań wynika, że polskie przedsiębiorstwa interesują się digitalizacją procesów oraz robotyzacją. MŚP stawia na automatyzację.

MŚP odpowiadają łącznie za 49,1 % PKB Polski. Najmniejsze firmy to filar polskiej gospodarki. Przeważającą większość stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Istotne jest zatem dla mnie, jako osoby wspierającej firmy w automatyzowaniu działań, na jakim etapie digitalizacji są zarówno firmy produkcyjne jak i usługowe. 

Według barometru Komisji Europejskiej polskie przedsiębiorstwa niezbyt chętnie wdrażają u siebie niesztampowe rozwiązania, czy to marketingowe, czy to organizacyjne. Polska zajmuje czwarte miejsce od końca. Co ciekawe, polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że trzeba inwestować w innowacje, są w tym jednak bardzo zachowawczy. 

automatyzacja pracy w twojej firmie

Z moich doświadczeń we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorcami wynika, że nie brakuje im odwagi. Zdecydowanie potrzebują wsparcia w przeprowadzeniu ich przez proces automatyzacji w kluczowych dla ich działalności obszarach.

Sama nazwa automatyzacja czy cyfrowa transformacja często napawają obawą.

 • Czy sobie poradzę?
 • Jak mam to zrobić?
 • Od czego właściwe zacząć?
 • Co automatyzować w moim wypadku?
 • Czy moja firma nie jest za mała na takie działania?

Takie myśli często chodzą nam po głowie zanim podejmiemy działanie, zanim zrobimy ten pierwszy najtrudniejszy krok

33,7% przedsiębiorców sektora MŚP nadal deklaruje jednak chęć wdrażania automatyzacji. Wyniki badań dodają mi wiary w realizację misji jaka mi przyświeca. Wyposażenie małych i średnich przedsiębiorców w nowoczesne narzędzia, procesy, standardy i automatyzację, które ułatwiają i przyspieszają działania, zapewniają konkurencyjność i bezpieczeństwo w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym. Mam nadzieję, że Ciebie, jeżeli jeszcze się wahasz, również skłonię do wejścia na drogę zaprzyjaźnienia się ze sztuczną inteligencją.

Kluczowymi czynnikami dla MŚP motywującymi do robotyzacji są: obniżenie kosztów i poprawa wydajności, skrócenie czasu od zamówienia do dostawy, poprawa jakości usług/produktów, usprawnienie pracy zespołu, zwiększenie konkurencyjności. Innymi istotnymi czynnikami (ponad 50% odpowiedzi) są: lepsze zarządzanie oparte na danych, standaryzacja procesów, wzrost bezpieczeństwa biznesu i elastyczności działań.

automatyzacja - przewaga firm

Digitalizacja, automatyzacja to proces skutecznego zarządzania firmą uwzględniający zbieranie i analizę danych (nawet w czasie rzeczywistym), który umożliwia zwiększenie elastyczności działania i reagowanie na zmiany na rynku, kontrolowanie  procesów, a także unikanie kosztownych wpadek. 

Na proces digitalizacji składa się szereg obszarów. Digital Index (opracowany w pierwszym kwartale  2020 przez Siemens) koncentruje się na 6, które obrazują stopień digitalizacji firm. 

 1. Planowanie strategiczne -opracowanie programu strategicznego rozwoju w kierunku cyfrowej transformacji, przeznaczenie budżetu na wdrożenie technologicznych innowacji;
 2. Organizacja i administracja wykorzystanie narzędzi i przeszkolenie zespołów, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie cyfrowych zmian i rozwój talentów;
 3. Integracja systemówpołączenie systemów wspierające de-silosowanie informacji dla pełnego ich wykorzystania;
 4. Produkcja i działania operacyjnestandardyzacja działań i procesów, automatyzacja kluczowych dla biznesu obszarów;
 5. Zarządzanie danymiuporządkowane gromadzenie danych, analizowanie w czasie rzeczywistym, wykorzystanie zbieranych danych;
 6. Zastosowanie procesów cyfrowychłączenie świata rzeczywistego z wirtualnym, wykorzystanie wirtualnej symulacji, aplikacji chmurowych, zaawansowane analizy danych (np. algorytmy sztucznej inteligencji);
sześć obszarów automatyzacji

Na jakim etapie cyfryzacji, automatyzacji czy jeszcze inaczej digitalizacji jesteście?

Może Wam się wydawać, że nie weszliście na tą drogę, bo szereg działań w prowadzeniu firmy po prostu realizujecie i nie skupiacie się na tym jak to jest w trendach rynkowych nazywane.  Sprawdź i przekonaj się czy kroczysz tą drogą, czy jeszcze jest ona przed Tobą.

Skorzystałam z opracowań Siemens i Microsoft, żeby pozwolić Wam lepiej zrozumieć proces cyfryzacji. Co się na niego składa i jak go rozumieć w praktyce prowadzenia firmy. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Poniższy link przeniesie Ciebie na stronę z zagadnieniami istotnymi w zarządzaniu firmą i jej operacyjnym działaniem. AUTOMATYZACJA PRACY W TWOJEJ FIRMIE

Potraktuj odpowiedzi na te pytania jako element swojej strategii. Jeżeli jej jeszcze nie masz to podsumowanie jakie dla Ciebie przygotuję może być jej dobrym początkiem.

Odpowiedzi mogą okazać się użyteczne w podjęciu kluczowych dla Ciebie i Twojej firmy kroków, które pozwolą Ci się dalej rozwijać albo ruszyć z kopyta, wykorzystać nowe technologie i osiągnąć wysoki wskaźnik automatyzacji. 

Cyfrowa transformacja to ważne zadanie wdrażane przez co najmniej jeden z działów głównie w firmach, które zatrudniają ponad 200 osób. Mniejsze podmioty często wskazują, że w ich firmach nie omawiano w ogóle tej kwestii. Może mam to szczęście, że rozmawiam z przedsiębiorcami, którzy widzą więcej i chcą więcej więc sięgają po nowe rozwiązania. Każdy może znaleźć się wśród tych, którzy nadążają za zmianami i korzystają z nich dla własnego dobra. Nawet jak są na początku tej digitalnej zmiany  to i tak dalej niż ponad 60% tych, którzy zostawiają temat na przysłowiowe póżniej. 

Na jaką przewagę mogą liczyć firmy, które podejmują się inwestowania w cyfrową transformację:

 • optymalizacja procesów
 • oszczędność czasu i kosztów
 • wyższa wydajność pracy
 • lepsza organizacja pracy
 • wyższa konkurencyjność
 • skrócenie czasu do wprowadzenia nowego produktu na rynek
 • wyższa jakość oferowanych produktów i usług
 • elastyczność działania 
 • większa rzetelność i bezpieczeństwo
 • zadowolenie 

Sztuczna inteligencja depcze nam po piętach. Czy jest zatem jeszcze czas i przestrzeń na zadawanie sobie pytanie czy warto? Moim zdaniem jest go co raz mniej, stopień automatyzacji będzie jednym z kluczowych jakie pozwolą nam wykorzystać  moc sprawczą AI w kolejnych etapach rozwoju naszej firmy. Fakt ten nie pozostawia jednak miejsca dla rozważań czy w ogóle zaczynać z nowymi technologiami. 

Odpowiedzi na kluczowe pytania poszerzą Twoją perspektywę widzenia swoje firmy i podjęcie decyzji, gdzie chcesz żeby ona była w wybranej przez Ciebie perspektywie czasowej.

Pozwól sobie na chwilę refleksji i działaj. AUTOMATYZACJA PRACY W TWOJEJ FIRMIE.

Największą wartością w zarządzaniu firma są dane. Facebook, Google, czy Amazon dzięki swoje doskonałości w ich wykorzystaniu osiągnęły największe w historii bogactwo. Skuteczne gromadzenie danych i ich wykorzystywanie pozwala na wprowadzanie usprawnień i proaktywnego a nie reaktywne działania.

Zarządzanie procesowe i automatyzacja pozwalają na ustrukturyzowane zbieranie danych, ich przetwarzanie, wyciąganie wniosków opartych o fakty i podejmowanie trafnych decyzji.

Zrobisz jak uważasz, to Twoja decyzja, od której zależy przyszłość Twoje firmy sterowanej ręcznie lub automatycznie ze wsparciem technologii. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

kod QR automatyzacja

Nawet najbadziej skuteczny zespół przegra w konfrontacji z drużyną wyposażoną w  wiedzę i odpowiednie narzędzia. Bitrix, Monady, Asana, Trello, Nozbe, Microsoft Teams, Firmao i wiele innych do obsługi złożonych projektów, komunikacji, bieżącej wymiany informacji, aktualizacji w czasie rzeczywistym, które porządkują działania, zapewniają dostęp do danych w każdym miejscu i o każdej porze.

Możesz działać jeszcze skuteczniej i mieć poczucie wpływu sprawstwa i kontroli! Tak niewiele zmienia tak wiele.

 1. Odpowiedz na pytania z zakresy strategii, kultury, organizacji i możliwości.
 2. Otrzymaj analizę.
 3. Dołącz do grona przedsiębiorców z pozytywnym wskaźnikiem digital index.

AUTOMATYZACJA PRACY JEST DLA CIEBIE

Do usłyszenia!

Share This